مهدی ناصری
فرماندارشهرستان کلات

    .     .     .
۱۳۹۹/۰۲/۲۹

شهردار مشهد در نشست شورای اداری استان خبر داد؛

اختصاص ۱۰ درصد از اعتبارات عمرانی شهرداری به دفاتر تسهیل‌گری/ ۲۸ دفتر تسهیل‌گری در مشهد فعال است

شهردار مشهد گفت: با توجه به اولویت‌هایی که وجود داشته است در سال جاری ۱۰ درصد از مجموع اعتبارات عمرانی شهرداری که حدود هزار میلیارد تومان می‌شود را در اختیار دفاتر تسهیل‌گری قرار داده‌ایم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمدرضا کلائی در جلسه شورای اداری استان که در محل سالن شهید باهنر استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به تشکیل 28 دفتر تسهیل‌گری در مشهد، افزود: مجموع این دفاتر که 31 محله در حاشیه شهر را پوشش می‌دهند 55 درصد از مساحت و 70 درصد از جمعیت این منطقه را در بر می‌گیرند.
شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در این راستا شبکه کسب و کارهای خرد و خانگی از ابتدای سال جاری بعد از شیوع ویروس کرونا کار خود را در مناطق هدف شروع کرده و تاکنون سبب ایجاد اشتغال برای حدود 200 نفر و ساخت چند کارگاه کوچک مقیاس شده است.
وی متذکر شد: دفاتر تسهیل‌گری، اسناد اجرایی بازآفرینی را تهیه و به تصویب می‌رساند، اما اجرایی شدن آن نیازمند همکاری 30 نهاد مختلف در شهر مشهد است که باید مورد توجه قرار گیرد.
شهردار مشهد ابراز کرد: در سال جاری 10 درصد از سرجمع اعتبارات عمرانی شهرداری که حدود هزار میلیارد تومان است، در اختیار دفاتر تسهیل‌گری قرار گرفته است؛ به عبارتی پروژه‌های کوچک شهری براساس اسناد بازآفرینی کلید می‌خورند که این امر ما را از قرار گرفتن در مسیر بودجه‌ای رها می‌کند.
کلائی در خصوص تبصره 16 گفت: به منظور بررسی وضعیت محلات بازآفرینی، متناسب با سقف مبلغی که دستگاه‌های مختلف در مناطق بازآفرینی هزینه می‌کنند، مبلغی را حدود 50 میلیارد تومان اختصاص خواهیم داد که این امر کمک می‌کند تا دستگاه‌ها پیشنهادات جدیدی را ارائه کنند و ما نیز در این زمینه انعطاف لازم را داشته باشیم.
شهردار مشهد با بیان اینکه بحث اجرایی شدن تبصره دو ماده پنج آیین‌نامه‌های اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری در اجرای پروژه‌های محلات هدف است، اظهار کرد: بر اساس اجازه‌ای که در این رابطه از شورای اسلامی شهر مشهد دریافت کردیم، این آمادگی وجود دارد که در هر کدام از برنامه‌هایی که دسته‌های مختلف قصد اجرایی شدن آن را دارند؛ چنانچه به لحاظ تورم اعتبارات آن‌ها کفایت نکند، مدیریت شهری 30 درصد را پرداخت خواهد کرد تا این امر به سرانجام برسد.
وی گفت: در موضوع تامین سرانه‌های خدماتی و فرهنگی نیز مصوبه‌ای دریافت کرده‌ایم، به گونه‌ای که بسیاری از دستگاه‌ها نمی‌توانند به لحاظ عدد و رقم سهم خود را در بازآفرینی که تکلیف قانونی دارند، تامین کنند. براساس این تبصره ساختمان‌هایی که در محلات هدف قرار دارند و بدون استفاده هستند به صورت پنج ساله در اختیار مدیریت شهری قرار دارد که با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این ملک‌ها جزو سهم افراد قرار خواهد گرفت و در مجموع این عوامل در جهت بهبود وضعیت خدماتی و کاربری‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و سایر موضوعات خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلائی افزود: حدود 30 درصد از دستگاه‌ها در این امر درگیر هستند، بنابراین کمک آن‌ها و باور بر اینکه این پروژه یکی از پروژه‌های مهم ما در سال جاری خواهد بود، نکته قابل توجهی است.
شهردار مشهد بیان کرد: در خصوص بحث اجرایی کردن ماده 9 قانون احیا و نوسازی مقداری از برنامه زمانبندی عقب هستیم که در این راستا کمیته‌ای برای سنددار کردن املاک با هویت تشکیل شده است. همچنین مقدمات این امر نیازمند پیگیری بسیار زیاد در نهادهای بالادستی است که امید داریم سریع‌تر انجام شود تا مردم بتوانند در جهت سنددار شدن املاک آستانه‌ای و غیر آستانه‌ای در مشهد حرکت کنند.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که در استان انجام شد، تشکیل کمیسیون ویژه ماده پنج برای محلات هدف بازآفرینی است که این امر در قانون احیا و تفاهم‌نامه‌ای که سال گذشته منعقد کردیم، وجود دارد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲۵۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۲۲
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۹ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۵۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۲۷۷۰۰۳ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۴ نفر
آماربازدیدکنندگان