مهدی ناصری
فرماندارشهرستان کلات

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۴/۱۹

استاندار خراسان رضوی در دیدار با سفرای کشورهای اروپایی

کمک های بین المللی با هزینه های ایران برای اتباع همخوانی ندارد

استاندار خراسان رضوی کمک های بین المللی را در برابر هزینه های ایران برای اتباع کافی ندانست و خواستار نقش فعال تر اروپا در کمک به پناهجویان شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در جلسه دیدار با سفرای کشورهای اروپایی که در قالب یک هیات به مشهد سفر کرده اند، گفت: به کمک بازدیدهایی که انجام داده و یا خواهید داد بسیار خوشحالیم که اثرات اجتماعی مادی و معنوی که نگهداری از پناهندگان بر اقتصاد کشور و استان خراسان رضوی دارد را از نزدیک مشاهده می کنید.
وی خطاب به سفرای حاضر در جلسه گفت: کشورهای اروپایی واقف هستند که وجود یک پناهنده چه تبعات عمیقی برای نسل های بعدی کشور مقصد دارد برای همین شما ممکن است در بازدیدهای خود ظاهر مسئله را ببینید اما آثار فرهنگی و اجتماعی که پذیرش پناهندپان برای کشور دارد از هزینه های مادی آن مهم تر است.
استاندار خراسان رضوی در همین راستا افزود: در چهل سالی که میزبان برادران افغانی بودیم هزینه های مادی و معنوی بسیاری پرداخت کرده و می کنیم چرا که اکثر این پناهندگان نیاز به آموزش بهداشت پوشاک داشتند.
رزم حسینی خاطر نشان کرد: حدودا تعداد 130هزار افغانی در استان خراسان رضوی وجود دارند که 20 هزار نفر آنها به صورت غیرمجاز در استان زندگی می کنند البته روزانه هم 1500 نفر ورودی داریم که به صورت غیر مجاز وارد  خاک ما می شوند.
وی ادامه داد: اتباع افغانستان علی رغم تدابیر ما در مرزها اما به دلیل مشکلاتی که با آن در کشور خود دست و پنجه نرم می کنند وارد کشور و بعد وارد استان ما می شوند و از خدمات دولت ایران استفاده می کنند.
استاندار خراسان رضوی به 200 میلیارد دلار یارانه مربوط به اقلام مختلف در کشور اشاره کرده و گفت: بیش از 3 میلیون تبعه افغانی که در کشور وجود دارند از این یارانه استفاده می کنند به عبارتی این هزینه ها، هزینه های غیر مستقیمی است که برای آن ها می شود.
وی کمک های بین المللی به کشور ایران را کافی ندانست و بیان کرد: انتظار داریم که این کمک های انسان دوستانه افزایش یابد چون کشور ما به عبارتی  تبدیل به ایستگاهی برای اتباع شده است وما از آن ها پذیرایی می کنیم پس کشورهای اروپایی هم باید سهم نگهداری آنها را در رابطه  با کشور ایران افرایش دهند.
رزم  حسینی خطاب به سفرای کشورهای اروپایی  گفت: اگر یک نفر بخواهد در اروپا پناهندگی بگیرد چقدر کشورهای شما سخت گیری می کنند؟ اما حدود چهل سال است  که ایران از این اتباع پذیرایی می کند پس لازم  است کشورهای اروپایی بدانند کشور ما در شرایط تحریم چه کمک هایی به اتباع ارائه می دهد.
استاندار خراسان رضوی اذعان کرد: اگر کشورهای شما کشور ما را تحریم می کنند حداقل در کمک  رسانی های خود بیش از 3 میلیون افغانی حاضر در ایران را تحریم نکنید لذا امیدوارم نقش فعال تر شما در کمک به پناهجویان را شاهد باشیم.
در ادامه این دیدار معاون مدیرکل اتباع وزارت کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه اتباع
گفت: در سال 2012 سند راهبردی بین ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای سازمان ملل متحد به امضا رسید که سه هدف عمده از جمله بازگشت داوطبانه، اقدام  پایدار و مساعدت نسبت به کشور میزبان را دنبال می کند.
علی قدمگاهی گفت: در تلاش هستیم تا با بازدید هیات و نمایندگان کشورهای کمک کننده به پناهندگان نیازهای پناهندگان و پروژه های مد نظر آنها شناسایی شوند.
وی با اشاره به این که ایران در چهل سال گذشته تلاش کرده کلیه  نیازهای مهاجران را برطرف کنند، اذعان کرد:تا مقطع متوسطه سرانه هر دانش آموز مهاجر در سال 3 میلیون تومان است این در حالی است که 480 هزار دانش آموز پناهنده در کشور وجود دارد بر همین اساس انتظار داریم تفاوت کمک ها نسبت به هزینه های انجام شده  به حداقل برسد.
در این دیدار ایوو فریسن، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران طی سخنانی کوتاهی ضمن بیان این که برای سبک کردن مسئولیت کشورهای میزبان پناهدنگان باید تشریک  مساعی صورت بگیرد، گفت: در جریان این بازدید از نزدیک با مشکلات پناهندگان آشنا شدیم و این بسیار مهم است چون همیشه در مورد پناهندگان چالش هایی وجود دارد لذا باید دید چه حمایت هایی می شود از آن ها انجام داد.
 سفیر سوئیس که سرپرستی هیات سفرای اروپایی عازم به  استان خراسان رضوی را بر عهده دارد میزبانی سخاوتمندانه ایران از پناهدنگان با توجه به مشکلات اقتصادی کشور را قابل تقدیر دانست و افزود: این مهم است که فقط در تهران صحبت نکنیم بلکه بازدید های میدانی نیز داشته باشیم تا بتوانیم در این بازدید ها همکاری های تنگاتنگ ایران را مشاهده کنیم.
مارکوس لایتنر اذعان کرد: در این بازدید ها بسیار برای ما مهم است که از نزدیک متوجه خدمات و موضوعات مرتبط می شویم و می توانیم گزارش هایی در این خصوص و سرویس های دریافتی داشته باشیم.
گفتنی است هیات سفرای کشورهای اروپایی امروز از بیمارستان 22 بهمن، اداره  کل اتباع استان و موسسات و حوزه های مرتبط با پناهندگان بازدیدهایی داشته و همچنان هم این بازدیدها ادامه دارد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲۳۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان