مهدی ناصری
فرماندارشهرستان کلات

    .     .     .
۱۳۹۹/۰۷/۰۶

فرماندار کلات :اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری رمز نجات کلات از سیلاب‌ها

اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری رمز نجات کلات از سیلاب‌ها


مهدی ناصری در گفت‌وگو با روابط عمومی فرمانداری شهرستان کلات : اگر چه سدی در منطقه مرزی چهچه اجرا شده و برای آن میلیاردها تومان هزینه شده اما برابر مطالعاتی که توسط خود امور آب منطقه‌ای انجام شده به دلیل انباشت رسوباتی که در این سد خواهیم داشت به نظر می‌رسد حداکثر استفاده مفید از آن ۲۰ سال بیشتر نباشد.
وی مطرح کرد: با وجود اینکه ۳ سال از عمر این سد گذشته و هزینه‌های میلیاردی بسیاری برای احداث آن شده اما تا چند سال دیگر به دلیل اجرا نشدن طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در بالادست آن حتی دریچه‌های تخلیه نیز پاسخگوی خروج رسوبات نخواهند بود.
ناصری با تأکید بر اینکه در بالادست سدها باید طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اجرا شود، گفت: امسال شاهد اثرگذاری اجرای طرح‌های نیمه‌ تمام طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در روستاهایی مانند ژرف، سررود، بابا رمضان و حتی خود شهر کلات نادر که آبریز فراوانی وارد شهر می‌شود، بودیم به‌ طوری که شدت سیل در برخی حوزه‌های آبریز کاهش خوبی داشت.
فرماندار کلات افزود: بدون شک اگر نصف هزینه‌هایی را که همه‌ ساله برای جبران خسارت‌های ناشی از سیلاب انجام می‌دهیم به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص دهیم شاهد بروز این مشکلات نخواهیم بود.
وی اظهار کرد: یکی از اقدامات خوب اداره منابع طبیعی که در سال گذشته انجام داد و امسال شاهد بهره‌برداری آن بودیم اجرای سد مخزنی زیر زمینی در منطقه کرناوه بود.
خروج آب‌های سطحی و زیرسطحی از کشور به علت نبود سد
ناصری عنوان کرد: اگر چه بیشترین اتلاف آب سطحی و زیر زمینی را در منطقه غرب و خود کلات داریم اما در این مناطق هیچ سدی نداریم.
وی ادامه داد: به دلیل شیب بسیار تند، آب‌های سطحی و زیر سطحی شهرستان از کشور خارج می‌شوند و این موجب شده به دلیل نبود سد در برخی مناطق و اجرا نشدن طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نتوانیم حق سهم خود را از حق‎آبه برداشت کنیم.
فرماندار کلات بیان کرد: وجود بیش از ۱۰۰ حوزه آبریز به شهر کلات و اختلاف ارتفاع حداقل ۲۹۰۰ متری در یک‌ فاصله کوتاه ۴۰ کیلومتری از منطقه هزار مسجد تا نقطه صفر مرزی نشان دهنده شیب تند منطقه است.
وی گفت: این شیب تند موجب می‌شود باران‌هایی که در منطقه اتفاق می‌افتد موجب راه افتادن سیلاب و خطرآفرین‌تر شدن وضعیت گردد و همچنین خاک و آب را با شدت بسیاری راه بیندازد و از مرز خارج کند.
ناصری اظهار کرد: باید تمرکز خود را بر اجرای طرح‌های زود بازده و کوتاه‌ مدت بگذاریم و نسبت به اجرای سدهای مخزنی و طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری توجه و اهتمام ویژه داشته باشیم.
وی عنوان کرد: بارها تأکید کرده‌ام که اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در شهرستان از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، البته اقداماتی شامل بند زیرزمینی روستای کرناوه شیرین به عنوان اولین بند زیر زمینی حوزه عمل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال، پروژه بند خاکی خلج با اعتبار ۱۱ میلیارد ریال و عملیات اجرایی آبخیزداری (بندهای گابیونی و سنگی ملاتی) حوزه شهری کلات با اعتبار ۱۸ میلیارد ریال از محل اعتبارت صندوق توسعه ملی صورت گرفته و به بهره‌برداری رسیده است.
فرماندار کلات مطرح کرد: راه نجات شهرستان کلات از وقوع سیل‌های سهمگین که منجر به هدر رفت منابع آبی سرشار و خاک کشور به کشور همسایه می‌شود  و علاوه بر آن شاهد بروز خسارت‌های سنگین در حوزه کشاورزی و دامداری هستیم اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است.
وی گفت: هر چند در برخی از نقاط شهرستان، اثرات اقداماتی را که توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در دست انجام است در کاهش مخاطرات سیل شاهد بودیم ولی با توجه به گستردگی و پراکندگی شهرستان و وجود آبریزهای متعدد و اختلاف ارتفاع فاحش در اکثر نقاط شهرستان که منجر به تشدید سیلاب می‌شود نیازمند اعتبارات کافی برای تحقق این مهم در سطح شهرستان هستیم


منبع : زیرپرتال فرمانداری کلات
تعداد بازدیدها : ۸۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان