ویرایشگر متن

افزودن محتوا...

حرفه ها و مشاغل

کشاورزی

موقعیت مناسب و تنوع آب وهوایی و اقلیم مناسب از جمله عواملی هستند که زمینه رونق کشاورزی را در این شهرستان فراهم نموده است . کشاورزی در کلات به دو صورت آبی و دیم وجود دارد در بخش آبی عمده ترین محصول کشاورزی کلات برنج است ، که در زمینه کشاورزی ، کلات با نام برنج در سطح استان و حتی نقاطی از کشور شناخته شده و شهره خاص و عام گشته است .

دامداری

شهرستان کلات با توجه به موقعیت کوهستانی و میزان بارندگی کافی از وضعیت مناسب پوشش گیاهی و مراتع برخوردار است . از این رو از دیرباز منطقه¬ای کاملاً دامپرور بوده که در کنار کشاورزی شغل عمده مردم کلات را تشکیل می دهد .
به طور کلی دامداری در کلات به سه طریق یعنی کوچ دائم و متحرک (عشایری ) ، نیمه متحرک و ساکن متداول می باشد .

شیلات

وجود رودخانه های دائمی و چشمه های گوناگون بستر مناسبی را در سطح شهرستان جهت تولید آبزیان بخصوص ماهیان سردآبی فراهم کرده است ، با اقدامات انجام گرفته از سال 77 به بعد زمینه مناسبی برای احداث چندین سایت آبزی پروری در شهرستان کلات فراهم شد ، که به طور کلی هم اکنون 8 طرح با ظرفیت 131 تن به بهره¬برداری رسیده است و برای ده طرح نیز با ظرفیت 144 تن موافقت اصولی صادر شده است که با این وضعیت هم اکنون شهرستان کلات از لحاظ تولید ماهی مقام اول را در سطح استان خراسان رضوی داراست .

صنعت

کلات را باید از نظر تولیدات و درآمدهای صنعتی در رتبه بسیار پایین قرار داد ، که البته این امر رابطه مستقیمی با موقعیت شهرستان به لحاظ عدم برخورداری از مواد اولیه موردنیاز صنایع ، نامناسب بودن راه های ارتباطی ، دوری از بازار و بالابودن هزینه تولید دارد . از این رو تنها صنایع فرآوری تولیدات دامی و کشاورزی می توانند به عنوان موفق¬ترین صنایع در شهرستان باشند .
در حال حاضر مرکز استقرار صنایع در شهرستان کلات ، ناحیه صنعتی زاوین واقع در 100 کیلومتری شهرستان مشهد می باشد که 11 هکتار وسعت داشته و صنایع مختلف در آن احدث گردیده¬اند .

صنایع دستی

صنایع دستی کلات از جمله جذاب¬ترین و ماندگارترین صنایعی است که تاکنون توانسته در مقابل صنایع لوکس و تجملی ایستادگی نموده و اصالت خود را حفظ نماید .
صنایع دستی شهرستان کلات اکثراً در زمینه ریسندگی و بافندگی توسط زنان روستایی صورت می گیرد، که از جمله آنان می توان به ابریشم بافی که دارای کیفیت و موقعیت جهانی است اشاره نمود و اهالی روستای زاوین سفلی و علیا در آن تبحر بسیار دارند . صنایع دستی توابع دهستان هزارمسجد نیز شامل نواربافی ، لباس کردی محلی ، جوراب بافی ، جاجیم بافی ، سیاه چادر و پلاس کردی و سوزن دوزی می باشند که از لحاظ اصالت و حفظ هنر مردم کرد شهرستان نقش به سزایی را ایفا نموده است . علاوه بر این صنایع دستی چون بافت قالی و قالیچه نیز در روستاهای ژرف ، چرم و سینی رایج است که بیشتر طرح قالی¬ها و قالیچه¬ها ترکمنی و کلوچه ای و لنگری می¬باشد . اهالی روستاهای قله¬زو ، آقداش و سیرزار ، در زمینه گلیم و جاجیم بافی از تبحر خاصی برخوردارند .